Amasya Tabip
Odası
 • İletişim
  Bize Ulaşın
  Adresimiz
  M.K. Paşa Cad.
  No:4
  Amasya
  Tel 1 : 0549 548 40 50
  Tel 2 : 0358 213 05 00
  Fax: 0358 213 05 51
  Email: ato@amasyatabipodasi.org.tr

Telefon 0549 548 40 50
AMASYA TABİP ODASI TÜM DUYURULAR

Sigara Dumanından Pasif Etkilenim: Gebelik ve Yenidoğan Etkilenimi31/05/2014

Sigara Dumanından Pasif Etkilenim: Gebelik ve Yenidoğan Etkilenimi

Gebelik döneminde sigara içiminin önlenmesi, gebelik süresince ve sonradan yaşanan, sağlıkla ilgili riskleri önlemek adına, en önde gelen “değiştirilebilir” riskler arasında yer almaktadır. Gebelikte sigara içimi yeni doğan ölümlerinin %5’inden, erken doğumların %10’undan, düşük doğum ağırlığının da %30’undan sorumludur [1].

Devamını Oku

Gıda Güvenliği31/05/2014

Gıda Güvenliği

GIDA GÜVENLİĞİ; sağlığı yakından ilgilendiren çok disiplinli bir alan… Gıda güvenliği; tarladan (çiftlikten) sofraya kadar, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen, üretimin her aşamasında gerekli kontrolleri yapılmış, sağlıklı ve güvenilir ürünlerin temin edilme süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu konuda yapılan bir başka tanım da “gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbirler bütünü”dür (1,2).

Devamını Oku

Sezeryana kim karar veriyor: Kadınlar mı, Hekimler mi, Sağlık Uygulama Tebliği mi?31/05/2014

Sezeryana kim karar veriyor: Kadınlar mı, Hekimler mi, Sağlık Uygulama Tebliği mi?

Kadınların yaşadıkları sağlık sorunları konusunda son dönemlerde “yaşam boyu yaklaşım” felsefesi öne çıkmaktadır. Bu yaklaşım bebeklik ve çocukluk, adolesan (ergen), erişkin ve yaşlılık gibi dönemlerin sorunlarını bir bütünsellik içinde değerlendirmeyi ve sorunlara çözümü de aynı mantıkla çözebilmeyi önceler.

Devamını Oku

Dünyada ve Türkiye'de Beslenme31/05/2014

Dünyada ve Türkiye

Beslenme bireylerin ve toplumların yaşamlarını etkileyen, biyolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik bütün faktörlerden etkilenen temel bir gereksinimdir. Sağlıklı toplumların oluşması için yeterli ve dengeli beslenme tartışmasız bir önkoşuldur. Bir başka ifadeyle bireyler hem gereksinimleri kadar besinleri (besin gruplarını) tüketmeli; hem de bu tüketimi bir denge içinde sürdürmelidirler.

Devamını Oku
© 2014 Tasarım ve Programlama Dokuntek